Etykieta opony
Doradztwo i zakup

Etykieta opony

Informacje na temat etykietowania opon.

Obowiązek etykietowania dotyczy od maja 2021 roku również większości opon do samochodów ciężarowych.1031 Dzięki etykiecie do swojej nowej opony od razu otrzymasz najważniejsze informacje dotyczące ekonomiczności, bezpieczeństwa i profilu zastosowania.

W nagłówku nowej etykiety znajduje się informacja o dokładnym oznaczeniu opony, jej rozmiarze, indeksie nośności i indeksie prędkości.1032

Umieszczony pod spodem symbol informuje o efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni, emisji hałasu oraz przydatności do warunków zimowych.

Im większy jest opór toczenia opon, tym wyższe jest zużycie paliwa samochodu ciężarowego. Dlatego też klasa efektywności paliwowej opon określana jest na postawie obliczonego oporu toczenia.1033 Skala sięga od klasy „A” (wartość najlepsza) do klasy „E” (wartość najgorsza).

Ważne, żeby wiedzieć, że oszczędność paliwa w dużym stopniu zależy od własnego stylu jazdy. Parametr ten może znacząco zmniejszyć zużycie paliwa. Nie bez znaczenia dla tej kwestii jest również prawidłowo ustawione ciśnienie powietrza w oponach.

Content tyre labeling 04b

Przyczepność opony na mokrej nawierzchni jest ważnym aspektem bezpieczeństwa: dobre wartości oznaczają krótkie drogi hamowania. Z tego względu przyczepność na mokrej nawierzchni podlega badaniu1034 i dokumentowaniu za pomocą klas od „A” (wartość najlepsza) do „E” (wartość najgorsza).

Zawsze należy tutaj pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od własnego stylu jazdy. Cały czas należy uwzględniać drogę zatrzymania podczas ewentualnego manewru hamowania oraz regularnie kontrolować ciśnienie powietrza w oponach.

Content tyre labeling 03b
W górę